Víte, že kvalitní kakao a čokoláda obsahují až 400 zdraví prospěšných látek?

Víte, že kvalitní kakao a čokoláda obsahují až 400 zdraví prospěšných látek?

Kvalitní čokoláda je pro zastánce zdravého stravování jednou z nejlepších potravin a právem ji řadí mezi superpotraviny. O pozitivním vlivu kakaových bobů věděli už přibližně před čtyřmi tisíci lety Mayové obývající Střední Ameriku. Kakaové boby, plody kakaovníku, považovali kvůli jejich zdravotním účinkům za potravinu bohů. Léčivé účinky na desítky chorob znali také staří Aztékové. A my v dnešní době navazujeme na znalosti starých civilizací a objevujeme další a další zdraví prospěšných látek, které se nacházejí v kakau i čokoládě. Výzkumy zdaleka nejsou u konce a určitě přinesou nejedno překvapení!

Řada studií z poslední doby prováděných vědci napříč kontinenty dokazuje, že čokoláda je plná živin a je tělu velmi prospěšná. Vědci v čokoládě objevují další a další zdraví prospěšné látky, dnes je jich známo přes 400! Nejdůležitější jsou polyfenoly, přírodní sloučeniny s výrazně antioxidačními účinky, které se vyskytují v kakau a také v červeném víně, zeleném čaji, některých druzích ovoce a zeleniny. Antioxidanty jsou enzymy, které chrání tělo tím, že pohlcují molekuly volných radikálů a vylučují je z těla dříve, než stačí způsobit nějakou nepříjemnou nemoc.

Výzkumy dokazují, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty, včetně kakaa a čokolády, pomáhá v prevenci a léčbě srdečních onemocnění, některých druhů nádorových onemocnění a zpomaluje stárnutí.

Kvalitní čokoláda pomáhá:

■ snižovat riziko vzniku srdečních a nádorových onemocnění

■ posilovat imunitní systém

■ proti vzniku cukrovky

■ odstraňovat tukové zásoby

■ zpomalovat stárnutí

■ prodlužovat život

■ dodává fyzickou sílu a energii

■ povzbuzuje fyzickou výdrž

■ posiluje duševní sílu

■ dodává radost ze života

■ působí jako bezpečné a účinné afrodiziakum

■ zvyšuje množství dobrého cholesterolu a snižuje ten špatný

■ dokáže zpomalovat nádorové bujení

■ snižovat krevní tlak

■ předchází ucpávání cév

Pro ty, kteří bojují s kily navíc, je čokoláda skvělým pomocníkem. Kousek čokolády nebo hrnek kakaa totiž dokonale zasytí a ochrání tak před nezdravým přejídáním a následným tloustnutím.

To všechno ale dokáže jen kvalitní kakao a čokoláda. Vybírejte proto pečlivě a dopřejte si jen to nejlepší.